פסוריאזיס | ספחת

פסוריאזיס | ספחת פסוריאזיס או ספחת – פסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית כרונית בה תאי העור מתחלפים בקצב מוגבר בשל זיהויים כפתוגן. המחלה מתבטאת ברבדים עוריים, לרוב בצבע אדום-סגול המכוסים קשקשת. עור מרפקיהם אדמדם, מכוסה בקשקשים עבים בעלי גוון לבנבן כסוף. זאת היא רק אחת מהתופעות של מחלת הפסוריאזיס (ספחת). 100 אלף ישראלים סובלים ממחלת עור זו אך למרבה המזל רוב החולים לוקים בה באופן קל. המחלה מתפתחת גם אצל גברים וגם אצל נשים באותה מידה. על פי רוב היא מופיעה בגילאים שבין 10 ל-30 שנה, אם כי הביטויים הראשונים למחלה יכולים להתבטא בכל גיל. דרכי טיפול בפסוריאזיס הפסוריאזיס אינה מחלה מדבקת ולרוב אינה גורמת לגרד או מיחושים אחרים. מחלה כרונית, שלאחר שהתפרצה לראשונה תשוב ותתפרץ לאורך חייו של החולה. עם זאת חולים רבים מדווחים על תקופות הפוגה ארוכות במחלה, במהלכן אינן חווים תסמינים כלל, או חווים תסמינים מתונים בלבד.

גורמים למחלה
אירוע טראומתי של הקיבה או מערכת העיכול (לרוב בשל נטילה של אנטיביוטיקה) שבעקבותיו הגוף כושל בתהליך עיכול של חלבונים מסוימים. הסיבה לפסוריאזיס אינה ידועה, אך מאחר וכ-30 אחוזים מהחולים מוסרים שאחד מבני המשפחה סובל מפסוריאזיס מניחים שהתורשה היא אחד הגורמים להווצרות המחלה. קיימות הוכחות לכך שהמחלה קשורה בשני תהליכים.
ידוע שהמחלה קשורה בגנים מסוימים –
פסוריאזיס יכולה להתפרץ או להחמיר בעקבות מצבי לחץ.
קיים קשר בין תפקוד כבד פגום, בעיות בעיכול חלבון, רעלת דם במעיים, צריכת אלכוהול ושומנים מן החי בצורה מוגזמת ו
פסוריאזיס. בסטטיסטיקה נמצא אחוז הנשים המעשנות הלוקות בפסוריאזיס גבוה מאחוז הנשים הלא מעשנות. אצל גברים לא נמצא כל קשר לעישון.

פסוריאזיס אינה מדבקת, ואין כל חשש במגע (גם בנגעים עצמם) באדם חולה. מוצאה של המחלה אינו ידוע והסיבות להיווצרותה לרוב מתבססות על ממצאים סטטיסטים ללא קשר רפואי-סיבתי.
קצב המחלה משתנה מאדם לאדם, יכול להעלם לתקופה של מספר חודשים עד שנים לאחר טיפול ולחזור.
פסוריאזיס מופיעה בדרגות חומרה שונות, אך עם טיפול נאות ניתן לצמצם משמעותית את התסמינים. כמו כן, יחסית לסוגים אחרים, פלאק פסוריאזיס לא נוטה לסיבוכים רבים ואינו מהווה גורם מסכן חיים.
פלאק (פסוריאזיס וולגריס PSORIASIS VULGARIS) – הסוג הנפוץ ביותר. בדרך כלל הקשקשת מופיעה באזור מפרקים וקרקפת, ברכיים וציפורניים.
פסוריאזיס אינברסה – הקשקשת מופיעה באזורים פנימיים וקפלים כבית השחי, מפשעה וטבור.
גוטטה פסוריאזיס – נקודות אודם קטנות, מופיעה בעיקר בילדים לרוב לאחר זיהום חריף כדלקת גרון שנגרמה על ידי חיידק מסוג סטרפטוקוק.
ארתריטיק פסוריאזיס – פסוריאזיס המלוּוה בדלקת מפרקים.
פוסטורל פסוריאזיס – צורה לא שכיחה בה מופיעים נגעים המכילים מוגלה על גבי כפות הידיים והרגליים (Zumbush). המוגלה לא מכילה חיידקים ועל כן אינה מדבקת. קיים תת-סוג הנקראת Generalized postural psoriasis שהיא אגרסיבית יותר, לעתים קרובות אחרי גלי חום גבוהים המגיעים עד 40 מעלות. נחשבת כמסכנת חיים.
פסוריאזיס אריתרודרמה – כל הגוף נגוע בפסוריאזיס והעור אריתומטוטי (אדום), לעתים קרובות הרמזים היחידים המעידים על פסוריאזיס הם שינויי ציפורניים וחוסר מעורבות של הפנים. יכולה להופיע אחרי הפסקה מהירה של סטרואידים סיסטמיים. לעומת זאת, קיימים סוגים אלימים יותר של המחלה, כדוגמת אריתרודרמה ופסוריאזיס מוגלתי, אשר עלולים להוות סכנה של ממש לחייו של החולה שכן בסוגים אלו נפגע מנגנון בקרת הטמפרטורה בגוף, בעקבות פגיעה נרחבת בעור.
חשיפה לאור אולטרה סגול בתחום שנקרא UVB מרפאת את הנגעים בעור. אפשר לקבל את הטיפול במרפאות או לרכוש מנורה לשימוש ביתי. אפשר להחשף לאור UVB מהשמש גם בים המלח. יש צורך להשתזף בשמש 4-3 שעות כל יום במשך 3 שבועות רצופים. לאחר הריפוי בים המלח המחלה חוזרת בממוצע אחרי 4 חודשים. טיפול ב-UVB נמצא בסל התרופות של משרד הבריאות וזכאים לקבל אותו חברי קופות החולים ללא תשלום. קופות החולים גם משתתפות במימון השהייה במלון בים המלח.
סוג חדש של משחה המבוססת על וויטמין D עשוי להביא לשיפור בטיפול בחולי פסוריאזיס קלה עד בינונית. משחה זו המכונה קלציפוטריול (בארץ Daivonex) נוחה יותר לשימוש ממשחות הזפת ובטוחה יותר לשימוש ממשחות המכילות קורטיזון. על פי מחקרים שנערכו לאחרונה בבריטניה הקלציפוטריול הביאה להטבה ניכרת במאות חולים שטופלו במשחה זו ללא תופעות לוואי משמעותיות.

פסוריאזיס-ספחת | דרכי טיפול בפסוריאזיס | מחלת עור

פסוריאזיס

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s