ויטמין E

ויטמין E (טוקופרול)

ויטמין E נקרא גם טוקופרול (Tocopherol). ויטמין E הינו נוגד חמצון חזק המגן על קרומי התאים וחלקים אחרים מסיסי שומן של הגוף כמו LDL מפני רדיקלים חופשיים. הגנה על ה-LDL בפני חמצון מצמצמת את הסיכון למחלות לב.

נגזרים של ויטמין E

בטבע קיימים 8 סוגי טוקופרולים. החשובים ביותר הם α (אלפא), β (בטא), γ (גמא), δ (דלתא). האלפא טוקופרול מחונן בפעילות גדולה יותר כוויטמין משאר הטוקופרולים ולמעשה אליו מתכוונים בשם ויטמין E. בפרקטיקה הרפואית קיימות שתי צורות של הוויטמין- טבעית וסינתטית. הצורה הטבעית פעילה משמעותית יותר ונספגת טוב יותר ברקמות. הצורה הסינתטית עשויה מנפט, נספגת ברמה של 50% ואינה מפעילה את רוב מנגנוני E בגוף.

ויטמין E טבעי מול סינטטי

צורתו הסינטטית של ויטמין E אינה יעילה כמו זו הטבעית וזולה ממנה בהרבה. במקרים רבים שונה רכיב תזונה טבעי מזה הסינטטי, לא רק במבנהו הכימי אלא בעיקר, בתועלת הבריאותית שניתן להפיק ממנו.

ויטמין E טבעי המופק משמן צמחי, יעיל פי שניים יותר מזה הסינתטי ועלות הפקתו יקרה ומסובכת יחסית להפקה הזולה והפשוטה של זה הסינטטי. צורתו הסינטטית של ויטמין E מופקת בדרך כלל מנפט.

ויטמין E טבעי נחלק לשתי קבוצות: קבוצת הטוקופרולים (Tocopherols), קבוצת הטוקוטריאנולים (Tocotrienols).

ויטמין E טבעי: מופיע בצורת ה- Tocopheryl או Tocopherol וסימונו המדעי מתחיל באות D כלומר D-Alpha Tocopherol או D-Alpha Tocopheryl.

ויטמין E סינטטי: סימונו על גבי התווית מתחיל באותיות DL למשל, DL-Alpha Tocopherol.

פעילויות של ויטמין E

ויטמין E מנטרל רדיקלים חופשיים ומונע את הנזקים שהם גורמים, במיוחד במקומות הרגישים ביותר לחמצון – הלב וכלי הדם, העור, המוח והמערכת ההורמונלית. מחקרים אפידמיולוגיים מראים כי בזכות פעולות אלה ויטמין E, הוא אחד הגורמים החשובים ביותר בהפחתת ההסתברות ללקות בסוגים שונים של סרטן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s